Logo

Menu górne

Projekt "E-Starostwo.
Wdrażanie usprawnień zarządczych oraz szkolenia
kadr Starostwa Powiatowego w Wołominie"


Gmina Wołomin

Urząd Miejski w Wołominie
ul. Ogrodowa 4, 05-200 Wołomin
tel. (0 22) 763-30-00,
fax (0 22) 763-30-66,
Burmistrz: Ryszard Madziar
http://www.um.wolomin.pl

Wieś Wołomin, pierwotnie pod nazwą Zacięciwa, a następnie Volumin, powstała w połowie XV w. wzdłuż drogi łączącej Poświętne z Kobyłką. W XVI w. stała się własnością królewską, a następnie przeszła w ręce prywatne. Henryk Konstanty Wojciechowski wraz z Gustawem Granzowem na przełomie XIX i XX w. propagowali letniskowe walory Wołomina. Dzięki uruchomionej w 1862 roku linii kolejowej chętnie przyjeżdżali tutaj na wypoczynek mieszkańcy Warszawy.

Przed I wojną światową Wołomin zaczął przekształcać się w osadę fabryczną. Prawa miejskie uzyskał w 1919 roku - jako miasteczko liczące 6 tysięcy mieszkańców.

Okres międzywojenny przyniósł miastu dynamiczny rozwój. Rozrastał się przemysł, działało kilka klubów sportowych, cztery szkoły podstawowe (w tym jedna żydowska) i dwa kina.

Ludzie kultury i artyści zapisali piękną kartę w historii Wołomina. Tu mieszkali m.in. Zofia i Wacław Nałkowscy, rzeźbiarka Hanna Nałkowska, aktorzy Michał Znicz i Józef Orwid, operator filmowy Jerzy Lippman, śwaitowej sławy dyrygent Bohdan Wodiczko, a przede wszystkim najmłodsza polska piosenkarka okresu międzywojennego - Wiera Gran, po wojnie występująca na czterech kontynentach. Autorem popiersia Józefa Piłsudskiego jest mieszkaniec Wołomina Tadeusz Tchórzewski.

W gminie wiele jest charakterystycznych, murowanych i drewnianych domów, willi letniskowych i dworków z przełomu XIX i XX w. Odremontowane przydają blasku ulicom.

Najstarszym zabytkiem jest barokowy spichlerz z końca XVII w. znajdujący się w dzielnicy Kolonia Gródek w Wołominie (dawna siedziba książąt Podhorskich).

Dziś blisko 40-tysięczny Wołomin, siedziba starostwa powiatowego, jest ośrodkiem przemysłowym i częścią tzw. wielkiej Warszawy, znanym m.in. z huty szkła laboratoryjnego i technicznego oraz zakładów stolarki budowlanej.

Stopka

© 2011 Starostwo Powiatu Wołomińskiego
Zawartość merytoryczna: BIURO PROMOCJI STAROSTWA, e-mail: biuro@powiat-wolominski.pl
Projekt: INFOSTRONY e-mail: adam.podemski@infostrony.pl, tel: (22) 818-72-14